Jak financovat nákup nemovitosti?

Asi každý člověk někdy snil o vlastním bydlení. Sny jsou sice krásné, ale na řadu přichází otázka financování. Je nutné počítat s tím, že poptávka po nemovitostech je vysoká, aktuální nabídka není příliš barvitá a ceny neustále stoupají. Možná vás zajímá, jaké způsoby financování nemovitosti se v současnosti nabízejí. Na to se v tomto základním přehledu zaměříme a ukážeme vám, že úvěr nebo vlastní hotovost nejsou zdaleka jediné dvě varianty financování.

Z vlastní kapsy

Nejlepší variantou je financovat nové bydlení z vlastních zdrojů. Je to rychlé a nejméně zatěžující, ovšem lidí, kteří si to mohou dovolit není mnoho. Ale i tato varianta může mít svá úskalí. Představte si, že máte na účtě naspořenou potřebnou částku a celou ji utratíte za nemovitost. Pokud vše utratíte, nezbydou vám prostředky na nutné opravy, předělávky či v nejhorším případě na běžný životní provoz. I zde je tedy nutné strategicky uvažovat do budoucna.

Prodej jiné nemovitosti

Dalším skvělým způsobem financování je prodej nemovitosti, kterou již vlastníte. Často lidé zdědí nějakou nemovitost či disponují bytem, ale chtějí dům. V tomto případě lze kombinovat financování pomocí peněz, které získá dotyčný prodejem již vlastněné nemovitosti současně s hypotečním úvěrem. I zde ale doporučujeme využít služeb finančního poradce, který vám se vším pomůže a častokrát pro vás najde to nejlepší možné řešení, které vás jako laika ani nemusí napadnout. 

Stará dobrá hypotéka

Většina lidí bohužel na účtě nemá dostatek peněz na bydlení snů, a ani nedisponuje nemovitostí, která by se dala prodat. Na scénu tedy přichází hypoteční úvěr. Nejprve je nutné navštívit banky, abyste zjistili na čem jste a jestli si takovou finanční zátěž můžete dovolit nebo nikoli. Kritéria pro udělení úvěru jsou velice přísná. Aktuálně musíte disponovat minimálně 10, ale spíše až 20 % z ceny nemovitosti, kterou chcete koupit. To při dnešních vysokých cenách nemovitostí může být problém.

Vedle výše zmíněných vlastních zdrojů musíte dále splňovat podmínku pravidelného příjmu, a také je obvykle potřeba mít nějakou nemovitost, kterou budete bance ručit. Může jít například o vámi kupovanou nemovitost nebo například dům vašich rodičů.

Hypotéka je vcelku náročný způsob financování, protože je s ní spojeno velké množství administrativních procesů. S šikovným finančním poradcem to ale zvládne téměř každý a rozpočet tolik neutrpí. Splátky se totiž dají rozložit až na 40 let. Hypotéku si pro vlastní představu můžete orientačně spočítat online na internetu.

Úvěr ze stavebního spoření

Další způsob financování bydlení je prostřednictvím úvěru ze stavebního spoření. V porovnání s hypotečním úvěrem zde například není nutné ručit nemovitostí. Na druhou stranu je ale potřeba mít naspořeno alespoň 40 % cílové částky, protože lze u stavební spořitelny zažádat pouze o úvěr v hodnotě 60 % cílově částky. To může být pro někoho nevýhodné. V rámci této možnosti musíte mít u stavební spořitelny vedený účet, na který spoříte minimálně po dobu dvou let. Ovšem každá stavební spořitelna má jiné podmínky, a proto je nutné se nejprve o všech možnostech a podmínkách informovat. 

V některých ohledech, jako je například neměnná úroková sazba, se může zdát být stavební spoření výhodnější. I v tomto případě ale apelujeme na konzultaci s finančním poradcem. Figuruje zde totiž několik rozhodujících proměnných, kvůli kterým může být výhodnější spíše hypoteční úvěr. Jednou z nich je například doba, po kterou si u stavební spořitelny spoříte nebo samotná výše úvěru. Každé financování nemovitosti je individuální záležitost, což finanční poradce bere v potaz.

Státní podpora pro mladé

Poslední možnost financování nového bydlení, kterou vám představíme je půjčka na bydlení od státu. Na státní podporu mají nárok mladé rodiny, které mohou získat půjčku až 3 500 000 Kč na stavbu nebo koupi domu, 3 000 000 Kč na koupi bytu a 750 000 Kč na modernizaci stávajícího bydlení. Státní půjčka je pro mladé rodiny atraktivní zejména svou velmi nízkou úrokovou sazbou, která v roce 2022 činí 2,49 % a je fixovaná na 5 let. Nejaktuálnější informace a formuláře k žádosti o státní půjčku najdete ZDE.

Co tedy vybrat?

Nejlepší možnou variantou je bezpochyby financovat bydlení z vlastních peněz. Ne každý tuto možnost má, a proto je potřeba se nad všemi ostatními možnostmi dobře zamyslet. Ideálně s pomocí finančního poradce nebo s externími poradci pracujícími pro realitní kanceláře jako je například ta naše. Jedná se o velký zásah do rodinného rozpočtu a není zde tedy prostor na postup „pokus a omyl“. Rozhodně doporučujeme, svěřit se do péče profesionálů, kteří ve světě financování nemovitostí umí chodit a dokáží poradit na míru přímo vám.

První krok, který můžete udělat je porovnat si ceny hypotečních úvěrů a úvěrů ze stavebního spoření, jež jsou dostupné online na internetu. Dále nezapomeňte, že jen koupí samotné nemovitosti to nekončí. Obvykle je potřeba dalších peněz na daň z nabytí nemovitosti, kterou jako kupec musíte zaplatit nebo na vybavení či nutné opravy. Vše důkladně zvažte, abyste mohli chodit spát s čistou hlavou.

Ozvěte se nám

Rádi vám se vším pomůžeme