Na co si dát pozor při prohlídce bytu?

Koupě nebo pronájem nového bytu je velká životní událost na kterou je potřeba se důkladně připravit. Našli jste na internetu byt přesně podle vašich představ a za dostupnou cenu? To je skvělé! Na řadu tedy přichází první a ten nejdůležitější krok – prohlídka bytu. Sepsali jsme pro vás několik tipů, na co se při prohlídce bytu zaměřit a jaké otázky pokládat. Díky tomu snížíte riziko případné budoucí nespokojenosti či problémů. Připravte si blok a tužku, můžeme začít.

Stav bytu je základ

Jste na prohlídce ve svém vysněném bytě a už se vám klepe ruka k podpisu kupní či nájemní smlouvy. Ale pozor! Nenechte se unést emocemi a přistupujte k prohlídce maximálně kriticky. Nechcete přece koupit zajíce v pytli. Sledujte každičký detail, a to obzvlášť pokud se nejedná o novostavbu. Doporučujeme byt navštívit za denního světla, aby vám opravdu nic neuniklo.

Určitě byste měli znát odpovědi na tyto základní otázky:

  • Jak je byt energeticky náročný a jaký je současný stav energií v bytě? 
  • Jaký je stav oken? Izolují dobře?
  • Jaký je stav elektrických rozvodů v bytě? Jak je stará elektroinstalace?
  • Kdy byla naposledy dělaná revize spotřebičů (např. plynového kotle)
  • Je v domě zaveden internet a televizní připojení?
  • Jaké vlastnické právo k bytu náleží a co je součástí ceny bytu?
  • Jaký je důvod prodeje nemovitosti?
  • Jací jsou sousedé a celková hlučnost v domě, ve kterém se byt nachází?
  • Je v domě někdo, kdo se o něj a o společné prostory stará?

Lokalita a dostupnost 

Klíčovou roli by při koupi bytu měla hrát i celková lokalita a občanská vybavenost. Zamyslete se nad tím, jak daleko to budete mít do své práce a kde budete parkovat. Náleží k bytu parkovací místo či garáž? A pokud auto nemáte, jak daleko je zastávka městské hromadné dopravy? Rozhodující jsou také dostupné služby v okolí. Je blízko supermarket, restaurace, vinárna, obchodní dům, park či základní škola? Popřemýšlejte o tom, jaké služby a vybavenost jsou pro vás důležité a vybírejte podle toho svůj budoucí byt. 

Pozornost doporučujeme upřít i na hlučnost lokality. Zeptejte se sousedů či náhodných lidí v okolí bytu, jak se jim v dané lokalitě žije. Není zde slyšet hluk z okolních silnic nebo přilehlé hospody? Není nic horšího, než první noc v novém bytě, který se až v noci ukáže ve svém „pravém“ světle.

Ve dvou se to lépe táhne

Nikdy na prohlídku nechoďte sami. Vždy je lepší chodit minimálně v páru, případně i s někým z rodiny či známých, kdo má již s koupí nemovitosti zkušenosti. Ideální je, když si na počátku prohlídky rozdělíte role. Jeden bude hledat klady bytu a druhý zápory. Díky kritickému přístupu vychytáte všechny mouchy hned při první prohlídce.

Další možnou variantou je osobní makléř. Výběr toho správného může být oříšek. Ne každý makléř či realitní kancelář touží jen po vaší spokojenosti. Máme zkušenosti s tím, že jde některým skutečně jen o zisk z prodeje a tak celý obor zbytečně shazují. Ve velkém rybníce je ale mnoho dobrých a profesionálních ryb a my patříme mezi ně. Důkazem jsou spokojené reference našich klientů, kteří si spolu s naší pomocí našli své vysněné bydlení. Pokud chcete na této důležité životní cestě spolehlivého pomocníka, obraťte se na nás. Rádi vám poradíme i s právní stránkou koupi nemovitosti.

Ozvěte se nám

Rádi vám se vším pomůžeme