Prodej nemovitosti: na vlastní pěst nebo s realitní kanceláří?

Alespoň jednou za život se většina lidí potýká s prodejem nemovitosti. Prodej bytu, domu či pozemku je celkem náročný proces, a proto se hned na počátku nabízí otázka, jakým způsobem nemovitost prodat. Zvládnout to sám na vlastní pěst, nebo prodej svěřit do rukou odborníků?

Dám to na internet a je to

Spousta lidí vidí proces prodeje nemovitosti jako jednoduchou záležitost. Chci prodat svou nemovitost, tak vyfotím pár fotek, odhadnu cenu, dám to na internet a ještě ušetřím za makléře. Tak takhle by to bylo opravdu jednoduché a ideální. Realita je bohužel poněkud odlišná. V hlavní roli totiž figurují čas, náklady a legislativa. 

Představte si, že budete následovat výše zmíněný postup. Chodíte do práce, zařizujete každodenní povinnosti a najednou vám bude 24 hodin denně, 7 dní v týdnu zvonit telefon. Zájemci (a „otravné realitky“) se hlásí! Zdá se to být skvělé. Kdo ale bude chodit na prohlídky? Máte skutečně tolik volného času, který můžete věnovat případným zájemcům? Nemluvě o složení zájemců. Někteří se teprve rozhlížejí či rozmýšlejí a jsou v počáteční fázi nákupu nemovitosti, jiní se jdou jen podívat jak to máte doma hezké. Jste si jistí, že na to máte čas a energii?

Postupujeme do další fáze. Našli jste si sami ideálního kupce, gratulujeme. Nyní přichází na řadu legislativní kolečko. Je potřeba připravit důležité smlouvy. Mezi ty nejčastější patří: kupní smlouva, smlouva o převodu nemovitosti na nového majitele, smlouvy o úschově, předávací protokoly atd. A tím to rozhodně nekončí. Člověk by se divil, kolik legislativy se okolo jedné prodávané nemovitosti naskytne. Všechny tyto smlouvy musí zhotovit odborník, a to stojí peníze. Jste na to připraveni?

Pokud disponujete časem i energií, může pro vás být tato volba ideální. Přesto ale doporučujeme spolupracovat s odborníky alespoň v otázce práva. Ve hře jsou často miliony, a je proto vhodné být dobře právně chráněn.

Bez práce mohou být koláče

Na druhou stranu spolupráce s realitní kanceláří či samostatným makléřem nabízí obecně spíše více výhod než nevýhod. Někteří lidé se domnívají, že poplatky či provize realitním kancelářím jsou zbytečný výdaj navíc. Nemovitost prodají sami a ušetří. Když si ale spočítáte, kolik času, energie a ve výsledku i peněz za různé právní služby vydáte při možnosti „prodej si sám“, možná budete nemile překvapeni.

Problém nastává už na úplném počátku, a to neodborným odhadem prodejní ceny nemovitosti. Obvykle se setkáváme s příliš nadhodnocenou či naopak extrémně podhodnocenou cenou, čemuž lze s pomocí profesionálního odhadce předejít. Argument, že vyhodíte peníze za služby realitní kanceláře takzvaně do koše, není ve většině případů na místě. Realitní kancelář si zpravidla bere provizi 3 – 5 % z ceny nemovitosti. To může být dle ceny prodávané nemovitosti i několik desítek či stovek tisíc. Standardně si ovšem realitní kancelář tuto částku přidá ke stanovené ceně nemovitosti. Vy tedy v ideálním případě získáte částku podle vašich představ a náklady realitní kanceláře (provizi) zaplatí kupující. Tato provize často pokryje většinu nákladů realitní kanceláře a vy se o nic dále nemusíte starat.

A z čeho se zmiňované náklady skládají? Běžně se jedná o analýzu prodejní ceny, služby profesionálního fotografa, homestaging, kompletní organizaci a správu prohlídek nemovitosti, komunikaci se zájemci, zprostředkování financování pro zájemce, právní servis a ochranu, předání peněz a v závěru i předání samostatné nemovitosti. To je skutečně práce jako na kostele, nemyslíte? 

Záleží na vás

Prodej nemovitosti není procházka růžovým sadem. Je potřeba vytvořit plán a spolupracovat s odborníky. Proto je na zvážení každého člověka, zdali disponuje potřebným časem a energií na samostatný prodej nemovitosti nebo se raději svěří do péče odborníků. Leckdy prodá realitní kancelář nemovitost mnohem rychleji a za vyšší cenu než když se o to pokouší prodejce samostatně.

Na konec bychom rádi upozornili na to, že pokud se prodejce rozhodne spolupracovat s realitní kanceláří či makléřem, je opravdu nutné spolupráci vybírat pečlivě. Zjistěte si, jaké zkušenosti mají s konkrétním makléřem či realitkou jiní lidé. Najděte si reference a zaměřte se na to, jaké kvalifikace a certifikace mají. Stále totiž existují i realitní kanceláře, kterým jde především o zisk. O ten jde pravděpodobně všem, ale je dobré, když jde realitní kanceláři i o vaší maximální spokojenost. Není totiž nic lepšího, než když se u podpisu smlouvy spokojeně usmívají obě strany

Ozvěte se nám

Rádi vám se vším pomůžeme